Stránky

26. marca 2013

Krížová cesta pútnika (10)...Zastavenie deviate

Pán Ježiš tretí raz padá pod krížom

 
Padám, lebo si volím ľahšiu cestu

Občas som rozmýšľal nad tým, čo znamená správne sa rozhodnúť. Možno, vo všeobecnosti, vybrať riešenie, ktoré posunie situáciu, nikomu neublíži a veci utíši. Mnoho ráz bolo také riešenie len klamstvom.
Poznám mnoho rodín alebo priateľov, kde vo vzťahoch vládne klamlivý pokoj. Lebo niekedy je jednoduchšie nehádať sa a radšej mnoho vecí obísť mlčky, ako vstupovať do rozhovoru s vedomím, že sa môže vyhrotiť, a že sa môžu povedať veľmi nepríjemné a bolestivé veci. Je jednoduchšie od vecí ujsť a vyhnúť sa im.
Prekážka sa vždy dá preliezť alebo obísť. A niekedy sa dá život žiť obchádzaním až príliš dlho. Tento fenomén však prináša so sebou obrovské neporozumenie a hnev postupne prerastajúci do nenávisti, ktorá potichu v hĺbke človeka rastie a spôsobuje viac škody ako jeden ostrý rozhovor, v ktorom sa hľadá pravda.

Najtvrdšie padám, keď si volím ľahšiu cestu. Naučil som sa klamstvom riešiť problémy. Naučil som sa mlčať, keď toho treba veľa povedať.

Pozri, Pane, aká rovná je cesta, po ktorej kráčam. Bez prekážok. Vôbec na nej nerastiem, nestávam sa silnejším. Najťažšie padáš práve pre moju voľbu ľahšej cesty, pre voľbu menšieho odporu. Tiež padám do prachu svojich jednoduchých rozhodnutí a nikdy som sa z nich celkom nespamätal. Tak veľmi som sa Ti odcudzil...

Prosím, Pane, nauč ma voliť si správnu cestu...
Kríž ťa k zemi tlačí opäť,
chceš prinavrátiť cenu.
Akú ešte núkaš obeť
Bohu spravodlivému?
Dobrotivý...foto internet

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára